Správny čas na prezutie pneumatík

Je to ako začarovaný kruh, a tak ako sa menia ročné obdobia, pribúda motoristom o jednu povinnosť naviac. Na výmenu letných pneumatík za zimné je práve najvyšší čas!

Správny čas na prezutie pneumatík
Správny čas na prezutie pneumatík (zdroj: komerčný článok)

Pre vlastnú bezpečnosť, ale tiež zo zákona

Prezúvanie gúm pred začiatkom zimy nie je len rozmarom vyvolených, ale vyplýva z mnohoročných skúseností a sledovaní nehodovosti na cestách. V zimných mesiacoch sú to v mnohých prípadoch práve nevhodné či opotrebované pneumatiky. A tak s nástupom 15. novembra Zákon č. 8/2009 Z. z. cestnej premávke určuje motoristom osobných áut povinnosť prezúvania z letných pneumatík na zimné. Táto povinnosť trvá do 31. marca, resp. podľa aktuálnych teplôt či snehovej pokrývky. Čo sa týka vozidiel nad 3,5 t, tie musia mať prezuté zimné pneumatiky aspoň na jednej z náprav, kým autobusy na všetkých nápravách. Výnimku v kategórii osobných motorových vozidiel tvoria len majitelia celoročných pneumatík, ktoré sú konštruované tak, aby sa dokázali bezpečne prispôsobiť povrchu vozovky v každom ročnom období.

Vlastnosti zimných pneumatík

O dôležitosti prezúvania letných gúm na zimné asi netreba nikoho zvlášť presviedčať. Svojimi vlastnosťami, štruktúrou a tvarom dezénu sú zimné pneumatiky predurčené na jazdu pri nízkych teplotách, ale tiež v nepriaznivých podmienkach. Vďaka zmäkčovadlám a väčšiemu podielu kaučuku dokážu oveľa lepšie priľnúť k vozovke a v konečnom dôsledku tak zlepšujú stabilitu vozidla na mokrej či klzkej ceste. Rovnako dôležitý je tiež dezén samotnej zimnej pneumatiky, ktorý je pri zimných gumách hlboký často 9 – 10 mm. Jeho postupné opotrebovanie časom určuje aj ich životnosť. Nie je to však len hĺbka dezénu, ktorá sa podpisuje na kvalite a životnosti zimných pneumatík. Hoci sa názory na túto tému výrazne líšia aj v radoch výrobcov a odborníkov na cestnú premávku, treba si uvedomiť, že rokmi sa vlastnosti gumových zmesí menia a strácajú tak svoje pôvodné vlastnosti. Na zimnej pneumatike tak nemusí byť tým hlavným ukazovateľom opotrebovanosti len hĺbka dezénu.

Pred začiatkom zimnej, ale aj tej letnej sezóny, tak čaká na motoristov niekoľko povinností. Nie je to len prezutie pneumatík, ale oplatí sa po každej sezóne skontrolovať aj technický stav vozidla, prípadne dôkladne očistiť aj tie časti, ku ktorým sa normálne dá dostať len ťažko. A takto pripravení už môžete smelo vyraziť na cesty.

Komerčný článok