Umývanie okien – ako umyť okná bez šmúh a správne vyprať záclony?

Niektoré ženy majú umývanie okien veľmi rady a dokážu pri ňom stráviť aj niekoľko hodín. No pre ostatné je to len povinnosť, ktorú si musia splniť a chcú to mať čo najrýchlejšie za sebou. Keď sa na oknách neustále robia šmuhy, tak to nebaví nikoho. Máme pre vás tipy na to, ako čo najjednoduchšie umyť okná bez šmúh a ako sa postarať o záclony a závesy.

Umývanie okien – ako umyť okná bez šmúh a správne vyprať záclony? (Foto: pixabay.com)

Ako sa správne postarať o závesy a záclony

Záclony aj závesy časom začnú strácať farbu a žltnúť, takže ich treba pravidelne čistiť a prať. Základom je, aby ste záclony vopred namočili do vody, hneď ako ich z okien zložíte. Na lepšie odstránenie škvŕn pridajte soľ alebo kypriaci prášok, prípadne rovno prací prášok alebo gél. Keď sa idete pustiť do prania, tak je dôležité ich správne uložiť do práčky, aby sa neroztrhali. Teplotu nastavte na maximálne 40 stupňov Celzia a použite prášok špeciálne určený na záclony alebo závesy.

Umývanie okien – ako umyť okná bez šmúh a správne vyprať záclony? (Foto: pixabay.com)

Jednoduché umývanie okien

Na umývanie okien by ste si mali vybrať správne počasie. Ideálne je pod mrakom a bez dažďa. Aby ste sa vyhli šmuhám, tak môžete na leštenie použiť špeciálny čistiaci prostriedok spolu s novinami alebo servítkou. Šmuhám zabraňuje aj použitie octu. Na 5 litrov vody nalejte 2 decilitre octu. Pri umývaní by ste určite mali použiť aj klasickú gumenú stierku, ktorá je jednoduchá na použitie, no zároveň účinná.