Čo sú probiotiká?

Výraz „probiotikum“ je odvodené z gréčtiny a znamená „podpora života“. A presne to robia probiotiká vo vašom tráviacom trakte. Probiotiká sú „dobré“ baktérie (niekedy nazývané aj živé kultúry), ktoré môžete konzumovať vo forme potravín alebo doplnkov. Probiotiká sú rovnaké baktérie ako tie, ktoré máte v črevách. Užívanie probiotík môže pomôcť vyrovnať množstvá rôznych typov baktérií vo vašom čreve, ktoré tým podporujú zdravie tráviaceho traktu.

Aj keď myšlienka užívania baktérií nemusí znieť príťažlivo, je pravdepodobné, že ich konzumujete bez toho, aby ste si to uvedomovali. Probiotiká sa nachádzajú v mnohých fermentovaných potravinách. Fermentácia je prirodzený proces, pri ktorom sa baktérie menia na cukry a ostatné uhľohydráty v potravinách sa menia na kyseliny. Preto majú mnohé prirodzene fermentované potraviny kyslú chuť.

Čo sú probiotiká?
(zdroj: komerčný článok)

Aké sú benefity probiotík?

Existuje veľmi veľa rôznych mikróbov, ktoré žijú vo vašom tráviacom trakte a jeho zdravie záleží od správnej rovnováhy týchto rôznych typov. Typická moderná strava s veľkým množstvom cukru a vysoko spracovanými potravinami podporuje rast istých baktérií, čo môže viesť k tráviacemu diskomfortu – často vo forme pocitu prejedenia alebo nepravidelnosti.

Ale strava bohatá na prebiotické vlákniny pomáha podporovať správnu rovnováhu tráviacej sústavy. A pri konzumácii fermentovaných potravín obsahujúcich živé baktérie prijímate blahodarné baktérie priamo do vášho tráviaceho traktu.

Benefity probiotík na funkciu trávenia sú dobre zdokumentované, no zoznam dodatočných zdravotných benefitov probiotík sa naďalej rozširuje a má podporu vedeckých dôkazov. Okrem účinkov na črevné zdravie sa zdá, že probiotiká zvyšujú imunitnú odozvu tela, znižujú úrovne cholesterolu v krvi a môžu zohrávať úlohu pri prevencii rakoviny. Dôkazy tiež naznačujú, že probiotiká môžu pomôcť kontrolovať krvný tlak a môžu mať pozitívne účinky na náladu.

Medzi niektoré benefity probiotík patria nasledovné:

· Obnovenie rovnováhy črevných baktérií

· Podpora pravidelnosti

· Udržiavanie silného imunitného systému

Ktoré potraviny sú bohaté na probiotiká?

Pre mnohých ľudí sú najbežnejším zdrojom probiotík fermentované mliečne produkty, ako je jogurt, kefír a niektoré zrejúce syry. V podstate je jedným z najbežnejších kmeňov probiotických baktérií vo vašich črevách Lactobacillus acidophilus, ktorá sa nachádza v jogurte.

Prospešné probiotiká je možné nájsť aj:

· Vo fermentovanej zelenine ako sú nakladané uhorky, kimči, olivy a kyslá kapusta (iba ak sa predáva chladená; produkty v plechovkách sú počas spracovania ohrievané, čo ničí prospešné baktérie.)

· Vo fermentovaných sójových produktoch ako je miso a tempeh

· V kultivovaných nemliečnych jogurtoch (hľadajte na etikete „živé aktívne kultúry“)

· V nápojoch Kombucha

· V iných potravinách, do ktorých boli probiotiká pridané, ako sú cereálie alebo proteínové tyčinky

Čo sú probiotiká?
(zdroj: komerčný článok)

Mali by ste užívať prebiotické a probiotické doplnky?

Dovoľte mi venovať sa niektorým často kladeným otázkam súvisiacim s prebiotickými a probiotickými doplnkami.

1) Prečo by mal niekto uvažovať o užívaní prebiotických a probiotických doplnkov?

Dospelí by mali jesť okolo 30 gramov vlákniny denne, ale priemerný dospelý človek skonzumuje iba približne jednu tretinu tohto množstva. Náš zaneprázdnený životný štýl prispieva k tomuto problému — keď sme v pohybe, je menej pravdepodobné, že budeme konzumovať ovocie, zeleninu s vysokým obsahom vlákniny a celé zrná, ktoré sú viac typické pre stravu, keď sme doma. Teda mnohí z nás ťahajú za kratší koniec, pokiaľ hovoríme o dobrých zdrojoch prebiotík. A pokiaľ nie ste pravidelným konzumentom fermentovanej zeleniny alebo mliečnych výrobkov, nemusíte mať každý deň dostatočné zdroje probiotík. Vlákninové doplnky obsahujúce rozpustné a nerozpustné vlákniny môžu spolu s probiotickými doplnkami pomôcť medzery vyplniť.

2) Ako dlho trvá, kým sa na tele prejavia nejaké zmeny?

Pri pridaní vlákninových doplnkov do vašej stravy môžete už za niekoľko dní spozorovať zmeny vo funkcii tráviaceho systému. Pri probiotických doplnkoch veľmi záleží na kmeni probiotika, kvalite doplnku a dávke alebo jednoducho na podpore všeobecného zdravia – pričom v tom prípade sa môže účinok prejaviť za niekoľko týždňov až mesiacov.

3) Ako často by ste mali probiotiká užívať? Mal/a by som sa znepokojovať, keď užijem príliš vysokú dávku?

Doplnky by sa mali užívať v množstvách odporúčaných na etikete produktu a môžu sa užívať každý deň. Pri začiatku užívania vlákninového doplnku je často dobre začať s menšou než odporúčanou dávkou a postupne dennú dávku zvyšovať. Takto má váš tráviaci systém možnosť prispôsobiť sa.

4) Kedy je najlepšie prebiotiká užívať? Kedy je najlepšie probiotiká užívať?

Najdôležitejším faktorom pri užívaní doplnkov je užívať ich konzistentne. Vyberte si preto čas dňa, kedy vaše doplnky nezabudnete užiť. Prebiotiká môžete užívať kedykoľvek – s jedlom alebo bez jedla –, ale probiotiká je lepšie užívať nalačno. Dôvodom je, že žalúdočné kyseliny môžu rozkladať probiotické baktérie, čo znamená, že sa do čreva ani nedostanú. Ale prázdny žalúdok zabezpečuje menej kyslé podmienky, čo môže byť prospešnejšie.

5) Môže užívať tieto doplnky spolu?

Aj keď nie je nevyhnutné, aby ste užívali vaše prebiotické a probiotické doplnky súčasne, možno je ľahšie zvyknúť si na súčasné užívanie. A neexistuje určite žiadny dôvod prečo ich neužívať súčasne – táto kombinácia je známa ako symbiotikum – keďže jedno pôsobí ako zdroj stravy pre druhé.

Komerčný článok