Máte dostatok vitamínu B12? Alebo prečo sa označuje aj slovom „nenahraditeľný“

V minulosti sa ľudia domnievali, že vitamín B je iba jeden, podobne ako vitamín C, A a i. V skutočnosti však ide o celú skupinu látok (ktoré označujeme aj známym označením B-komplex) a každá z nich má na ľudské telo jedinečné účinky. Prečo je z vitamínov B najdôležitejší vitamín B12? A aké má na ľudské telo účinky?

Máte dostatok vitamínu B12? Alebo prečo sa označuje aj slovom "nenahraditeľný"
(zdroj: unsplash.com)

Málo, ale na veľa vecí

Vitamín B12 bol z celého “B-komplexu” objavený ako posledný, asi pred sto rokmi. Pre človeka je dôležitý z hľadiska životnej energie, pretože ovplyvňuje premenu živín z potravy. Taktiež však pomáha pri tvorbe červených krviniek, správnom raste a vývoji a je dôležitý aj pre správnu funkciu nervovej sústavy. B12 dokáže podporiť vašu pamäť, koncentráciu a dokonca aj dobrú náladu. Priaznivo vplýva aj na zdravie kostí a redukuje riziko vzniku srdcových ochorení. Aj keď to znie tak, že bez neho naše telo nemôže fungovať, v skutočnosti ho telo potrebuje len v minimálnom množstve, ktoré zodpovedá približne veľkosti zrnka obilia.

Ako sa prejavuje deficit B12?

Za určitých okolností si naše telo vitamínu B12 pýta aj viac – napríklad ak ste tehotná alebo dojčiaca žena. Hlavným príznakom nedostatku vitamínu B12 v tele je predovšetkým anémia alebo chudokrvnosť. Z nej vyplýva následná nadmerná únava a slabosť, zlá nálada, výkyvy nálad, depresie, úzkosť, zhoršená pamäť, zlé sústredenie, poruchy nervov alebo brnenie v končatinách. Nemusíte sa však báť, že k nedostatku vitamínu B12 dôjde len tak z ničoho nič. Zdravý jedinec má v skutočnosti v tele zásoby aj na niekoľko rokov. Nedostatok vitamínu B12 vám však môže hroziť napríklad v prípade, že ste vegán alebo vegetarián, nakoľko B12 sa najčastejšie vyskytuje v potravinách živočíšneho pôvodu. Potom v prípade, že máte niektorú z potravinových intolerancií alebo ochorenie tráviaceho traktu, ako je napríklad celiakia, Crohnova choroba, atrofická gastritída a i. B12 sa horšie vstrebáva aj u starších ľudí a u tých, ktorí užívajú niektoré lieky (napríklad inhibítory protónovej pumpy alebo niektoré antacidá). V takom prípade určite siahnite aj po B12 ako výživovom doplnku. Nielen všetky vitamíny a doplnky stravy môžete nakúpiť výhodnejšie aj vďaka našim zľavovým kódom alebo českým zľavovým kódom.

Pestrá strava stačí

Okrem doplnkov môžete svojmu telu vitamín B12 dodať hlavne pestrou stravou. Ide predovšetkým o mäso (najmä hovädzina a jahňacina), ryby a plody mora. Veľkým zdrojom B12 sú aj vnútornosti, ako srdcia alebo pečeň. Okrem toho ho nájdete aj v mlieku a v mliečnych výrobkoch, vajciach, obohatené lahôdkové droždie. V prípade, že ste vegetarián alebo vegán, siahnuť môžete aj po niektorých morských riasach, hubách alebo fermentovanej zelenine. V ojedinelých prípadoch veľkého deficitu B12 spôsobených nejakou chorobou môže lekár naordinovať podávanie tejto látky aj formou injekcií.