Náhradné diely na mobily sú tá správna voľba

Nedostatok niektorých kľúčových komponentov potrebných k výrobe smartfónov má na svedomí okrem dlhotrvajúcej pandémie a čipovej krízy aj množstvo ďalších komplikácií. Vo svete mikročipov je tak na obzore okrem zdražovania aj výraznejší pokles výroby, čo sa v konečnom dôsledku dotkne takmer každého z nás. A tak bude možno rozumnejšie uprednostniť pred kúpou nového mobilu opravu či repasovanie toho starého.

Náhradné diely na mobily sú tá správna voľba
Náhradné diely na mobily sú tá správna voľba (zdroj: komerčný článok)

Z používania náhradných dielov profitujeme všetci

Okrem nedostatku niektorých druhov mikročipov bude naším ďalším problémom aj postupné zvyšovanie cien. A tak bude otázka opráv či použitia náhradných dielov na mobily oveľa aktuálnejšia, ako je dnes. Pri bežných problémoch s prasknutým displejom, nabíjacím portom /flex/, batériou či mikrofónom bude nezmyselné siahať okamžite po novom prístroji. Jednoduchou výmenou poškodenej alebo nefunkčnej časti môžeme životnosť nášho telefónu predĺžiť a aj ušetriť. Osvojenie si výmeny poškodenej časti mobilu za náhradný diel však predstavuje aj oveľa podstatnejší benefit ako len ušetrené peniaze. Benefit, z ktorého profituje najmä naše životné prostredie. Najväčšou záťažou je práve batéria, ktorá je toxická kvôli obsahu elektrolytu. Samozrejme, ani ostatné časti mobilov nepatria do bežného netriedeného komunálneho odpadu, ale na špeciálne odberné miesta, ktoré garantujú ich likvidáciu ekologickým spôsobom.

Kedy sa oprava mobilu oplatí a kedy už nie

Ešte pred unáhlenou kúpou nového telefónu je rozumné zamyslieť sa, či sa nám neoplatí viac výmena poškodenej časti za novú. Aj v tomto prípade však môže okrem ceny do hry vstupovať viacero faktorov. Vo väčšine prípadov je poškodenie menšie a jednoducho opraviteľné. Niekedy svojpomocne, inokedy v servisoch, vždy sa však oplatí zainvestovať do originálneho náhradného dielu. Stačí si porovnať cenu náhradného dielu s hodnotou nového telefónu a rovnica má jasné riešenie. Môže však nastať aj situácia, že sme so svojím starým telefónom natoľko spokojní, že sa radšej pokúsime každú poruchu riešiť servisnou formou. Takýto emocionálny vzťah k telefónu však často nebýva tým najekonomickejším riešením.

Dalo by sa povedať, že tematika náhradných dielov na mobily nebola nikdy aktuálnejšia. Ak zahodíme za hlavu ego, možno zistíme, že náš pôvodný mobil dokáže svojmu účelu poslúžiť ešte niekoľko ďalších rokov.

Komerčný článok