Ako sa obliecť na beh? Prispôsobte svoj výber počasiu!

Neexistuje zlé počasie, len zle oblečený bežec, hovorí staré bežecké príslovie. Iné kúsky budete potrebovať v chladnom počasí, iné v horúčavách. Viete, ktoré by ste si mali zadovážiť?

Pri výbere bežeckého oblečenia musíte brať do úvahy rôzne aspekty – každý sa inak potí, inak vníma teplo a chlad, rôznym tempom behá rôzne vzdialenosti. Avšak, pár rád, ktoré platia všeobecne, existuje. Pred behom skontrolujte situáciu vonku a oblečte sa tak, aby ste pociťovali ľahký chlad. Ten po niekoľkých minútach pohybu zaručene zmizne.

Manuál výberu bežeckého oblečenia podľa teplôt? Existuje!

Nad 20 °C si oblečte krátke nohavice a tielko. Hodí sa aj šiltovka a dobré športové okuliare. Keď je trochu chladnejšie, vymeňte tielko za tričko s krátkym, neskôr s dlhým rukávom. Nohy niečo vydržia, ak by vám bolo veľmi zima, siahnite po trojštvrťových legínach. Ak teploty klesnú pod pätnásť, zídu sa vám dlhšie legíny a dlhý rukáv. Avšak, stačí vám určite niečo ľahké, najlepšie tenká termo bielizeň. Ak je okolo 10 °C, pridajte k uvedeným vrstvám jednu ochrannú – vestu ale tenšiu bundu. Ak je okolo 5 °C, nezabudnite si zakryť členky. Akonáhle by vám členky prechladli, koledovali by ste si o úraz Achillovej šľachy. Ak je okolo nuly, platí pravidlo troch vrstiev, ktoré je dobré v zime dodržiavať. Nemala by chýbať termo bielizeň s dlhým rukávom, tenké tričko navrch, nepremokavá bunda s podšívkou, legíny, rukavice, čiapka alebo čelenka i ponožky nad členok.

Ako sa obliecť na beh? Prispôsobte svoj výber počasiu!
Ako sa obliecť na beh? Prispôsobte svoj výber počasiu! (zdroj: komerčný článok)

Funkčná základná vrstva a bežecké tenisky sú najdôležitejšie.

Základná vrstva – teda bežecké tričko s dlhým rukávom – by mala byť funkčná. Mala by dobre odvádzať pot, hriať a rýchlo schnúť. Základom komfortného behu sú kvalitné bežecké topánkytenisky Nike sú vždy zásahom do čierneho a dobrou voľbou pre každého. Zadovážte si do svojej bežeckej výbavy minimálne jeden pár kvalitných bežeckých tenisiek Nike, ktorý dobre sedí vášmu typu nohy a je aspoň o pol čísla väčší než vaša klasická konfekčná veľkosť obuvi. Nepodceňujte ani kvalitné bežecké legíny – dá sa v nich behať od jari do jesene, dobre sa perú a rýchlo schnú. Nebojte sa investovať do kvalitných kúskov, ich prvotriedne prevedenie sa odrazí na komforte vášho behu.  

Ako sa obliecť na beh? Prispôsobte svoj výber počasiu!
Ako sa obliecť na beh? Prispôsobte svoj výber počasiu! (zdroj: komerčný článok)

Komerčný článok